top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

Şeyh Efendi Kimdir?


BismillahirRahmanirRahim

Ben bütün hayatım boyunca Şeyh Efendi'nin kim olduğunu bulmaya anlamaya çalıştım. Hiçbir zaman bulamayacağım...

Şeyh Efendi, ALLAH (SVT)’nın yarattığı en büyük sırlardan biridir. Onun gerçek kimliği Şeyhinde saklıdır, Peygamberinde, Rabbinde saklıdır. Onu asla keşfedemeyiz. Eğer kendimizi temizleyebilirsek belki o zaman ondan bir şeyler yansıtabiliriz. Evet Şeyh bizim aynamızdır doğrudur, ama biz kendimizi ve kalbimizi temizleyebilirsek, ki bu zaten Müridin amacıdır, sebebidir, ancak o zaman Şeyhinden yansıtmaya başlar öyle değil mi? Ve sadece ondan yansıtmak ister, başkalarından değil. Başkalarından değil, kendinden değil, başka fikirlerden, kitaplardan değil... Hiçbir şeyden değil, sadece ondan... Kalbimizi cilalayıp parlatırız ki onu yansıtabilelim. İşte o zaman onu biraz anlamaya başlayabiliriz. İşte o zaman onu biraz keşfetmeye başlayabiliriz.

​O, ALLAH’ın en sevgili kullarından biridir ve özellikle bu Ahir zaman içinde gerçekten kim olduğu hala keşfedilmemiştir... Biz hala onu keşfetmeye çalışıyoruz, onun gerçek kimliğini hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Bizler her seferinde onu anlayıp, bulduğumuzu sandığımızda, o bizlere yeni bir ufuklar açacak... Çünkü o Rabbinde yok olmuştur, Peygamberinde yok olmuştur, Şeyhinde yok olmuştur. Bu yüzden ufku sonsuzdur. Bizlerin bu ufku görebilmesi için, benliğimizin onun yolunda kaybolması lazım. Bizim kendimizi onun yolunda feda etmemiz lazım.

Feda etmek ne demek? Kurban bayramı yaklaşıyor. O hayvandaki teslimiyetini görüyoruz. İşte bizim de nefsimizi öyle teslim etmemiz lazım. Nefsi teslim etmek, "Ben nefsimi Allah'a ve Peygamberine teslim ediyorum" demekle olmaz, söylemesi kolaydır. Bunu şeytan bile söyleyebilir. Rabbim ben sadece sana teslimim diyor zaten, sadece sana secde ederim Hz.Adem AS'a etmem...

Bütün sır Allah'ın sana tayin ettiğine ve senin üzerinde otorite sahibi olana teslim olmaktır.

Protokol budur.

-Şeyh Lokman Efendi Hz.

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el Kıbrısi el Rabbani Hz.’nin Halifesi

2013

1.221 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page