top of page

Seyh Lokman Efendi Hz.

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani (ks) Halifesi

.

Evliyalar  Sultanı  Mevlana  Şeyh Nazım el-Hakkani (ks), Şeyhimiz Sahibul Sayf perdelendiğinde, Lokman Efendi’ye icazet vererek, görevi devam ettirmesini bildirmiştir.

 

“Lokman görevi devam ettirmeli. Benim iznim onadır, razılığım onadır. Şeyh Abdullah Dağıstani Hz.lerinin izniyle ben ona veriyorum. Yolu devam ettirsin.”

Şeyh Mevlana Nazım el-Kıbrısi(ks)

Şeyh Nazım Dergahı, Lefke-Kıbrıs

30 Haziran 3012

“Lokman Efendi… Ondan bahsetmeme bile gerek yok. Ona özellikle teşekkür ediyorum. Ben buralarda değilken, benim yerimi en iyi şekilde dolduruyor. Beni her şekilde, her durumda temsil ediyor, Elhamdülillah. Bir çoğu ona saygı duymuyor, ama duymalısınız! Çünkü onun makamı da çok yüksektir.”

 

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kibrisi el-Rabbani (ks)

New York Osmanlı Dergahı  son sohbeti

18 Mayıs 2012

Şeyhimiz , Sultanımız, Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani 10 Şaban 1433’te (30 Haziran 2012) bu dünyadan perdelendi. Sahibul Sayf’in görevi ve öğretisi, onun tayin ettiği halifesi, Lokman Hoca Efendi tarafından devam ediyor.

Şeyh Lokman Efendi aslen Malezyalıdır. Üniversite eğitimine kadar Singapur'da yaşadıktan sonra, Master eğitimi için Amerika'ya gelmiştir.

 

Geçmişten beri tasavvufa, sufizme duyduğu ilgi sonucu, New York Harlem'de, Sahibul Sayf'in dergahında Şeyh Abdülkerim ile tanışma şansını elde etmiştir.

 

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani(ks) ile tanıştıktan sonra, onun yanından ayrılmamış; müridi olarak 15 yıl boyunca dergahta Şeyh Efendi ile birlikte yaşamıştır. 

 

Şeyh Efendi hayattayken de onun vekili olarak, onu her yönüyle temsil etmiştir.

BismilahirRahmanirRahim

Bize verilen sorumluluk, bizim için emanettir. Bu yol bize emanet edilmiştir. İşte bu, güvenilir olduğumuzu kanıtlayacağımız vakittir. Güvenilir kimseler, Sıddıklardır. Bizler, Ebu Bekir Sıddık’ın (ra) yolunu takip ediyoruz. Yolun kolay olduğunu zannetmeyin. Bu en zor olan yoldur. Her şeyimizi feda edene kadar, bu yolda bir adım atmış olmayız. Bizler zayıf kullarız. Bizler Ahir Zaman’da, en kötü zamanlardayız; ama İnşaAllah-u Rahman Dünya ve Ahiret'te Sahibul Sayf’in sancağı altında olduğumuz için de mutluyuz. Bizim amacımız, bizim niyetimiz Şeyhimize itaatkar olabilmektir. Şeyhimiz ölmedi. Bazıları ölümün, 'ölüm' olduğunu söylüyor. O ölmedi. Şeyhimiz, ölmedi. Şeyhimiz buradan göç etti, o şu anda perdelendi, ama o burada. O Sahibul Sayf; kılıç sahibi.

  Derler ki; EvliyaAllah hayatta olduğu zaman, kınında duran bir kılıç gibidir. Bu dünyadan göç ettiği zaman ise, kınından çekilip çıkarılmış ve iş üzerindeki kılıç gibi olur.  Kılıç ,şimdi işine başlıyor.

 

  Şeyhimiz, Sahibul Sayf. O her yerde ve bizi izliyor. Bizim kalplerimizi izliyor. Bizler birlikte olmak zorundayız, inşaAllah işe beraberce devam etmeliyiz. Hala yapmamız gereken bir çok şey var. Ulaşmamız gereken bir çok insan var. Sadece kendimizi düşünemeyiz. Bunu kendimiz için, kendi başımıza yaptığımızı asla düşünmeyin. Ben hiçbir şeyi kendim yapmıyorum, sizlerde hiçbir şeyi kendiniz yapmıyorsunuz. Şeyhimiz bizi destekliyor. Şeyhimiz bizi hep destekliyor, Şeyh Mevlana Nazım el-Hakkani bizi destekliyor. Bizler onların desteğiyle bize bırakılan emaneti taşıyoruz.

Şeyh Lokman Efendi

 

 

bottom of page