top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

Safer Ayı’nda Allah’ın Merhametine Sığının


BismillahirRahmanirRahim

Safer Ayı, Allah (svt)’nın yeryüzüne, tüm insanlığa yedi yüz bin musibet gönderdiği aydır. Yedi yüz bin ceza iner bu ayda. Çok ağır bir aydır. Ve inen bu azapların bazıları bireylere, bazıları topluluklara bazıları ise milletlere gelir. Gelecek yıla kadar hepsi bölünmüştür, bu ayda inerler.

Bu ay, Safer Ayı. Bu ayda Allah’tan bağışlanma dilememiz, “Estağfurullah, estağfurullah, estağfurullah, estağfurullah, estağfurullah... ya Rabbi, affet beni! Bağışla!” dememiz öğütlenmiştir. İnsanlık o kadar asi bir hale gelmiş ki, Allah’ın azabını, gazabını üzerimize çekiyoruz; bu yüzden Allah ceza gönderiyor. Allah, “Benim Rahmetim, Gazabımı geçmiştir. Rahmetim, Gazabıma galebedir,” diye buyurmaktadır. Bunun Eski Ahit’e göre ne kadar farklı olduğunu görüyorsunuz. Allah’ın hükmü, Allah’ın gazabı hala orada, ancak, “Rahmetim onu örter,” diye buyurmaktadır. Bu ayda, bilhassa bu günlerde, dediğim gibi, 21. Yüzyılda insanlar insan değil; birbirini yok etmeye, binlerce yılda inşa edilmiş şeyleri yıkmaya çalışıyor, bütün dünyayı yok etmeye, hatta roketler fırlatıp diğer gezegenleri de yok etmeye çabalıyorlar; barbarlaşmışlar. Allah’ın gazabını üzerimize çekiyoruz. Ve Allah’ın gazabı tüm bir milleti kapladığında, bunda payı olmayanlar da aynı şekilde darbe alacaklar. Farklı şekilde olacak ama onları da vuracak. Nasıl ki dışarıda yağmur yağar, elindeki tek şey şemsiyedir, korunursun ancak ona rağmen yine de oran buran ıslanır, aynı şekilde. Öyle değil mi?

Allah’tan bu ayda bize daha da koruma göndermesini diliyoruz. Sadece dilemekle kalmamalı, aynı zamanda da yaptıklarımızın Allah’ın gazabını üzerimize çektiğini bilmeliyiz. Bireysel olarak... Başka insanlara bakmayın. Diğer topluluklara, diğer milletlere bakmayın; kendinize bakın. “Bugün Rabbimin gazabını üzerime çekecek ne yapıyorum?” deyin. Bu yolda, biz kırk şeye değil, dört tane şeye odaklanıyoruz. Dört tane: Öfke, inatçılık, haset ve kibir. Kibir, gurur. Dönüp kendinize bakın. Hak karşısında bugün nasıl inat ettim? Allah’ın emirlerine karşı nasıl öfkelendim? Nasıl diğer insanlara kibirlendim? Nasıl kıskandım? Bakın ve Allah’ın merhametine sığının. Oturun ve, “Estağfurullah,” deyin, “Durum bu. Böyle böyle yaptım. Yanlış yaptım ya Rabbi. Senin bağışlamana sığınırım.” O vakit, zikriniz de, estağfurullah deyişiniz de boş olmayacak. Kendinizi bilecek ve onu düzeltmek için hareket edeceksiniz. Dediğim gibi, Peygamber Efendimiz (asvs) için bu ayda Salavat getirin. Çünkü Rahmeti, Gazabına galiptir ve de Rahmet, Alemlere Rahmet olan Peygamber Efendimiz (asvs)’dır. İnşaAllah. Bunlar hem sizin hem de benim için.

Selam Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatühü.

Şeyh Lokman Efendi Hz.

Sahibul Seyf Şeyh Abdülkerim El-Kıbrisi'nin (ks) Halifesi Osmanlı Dergahı, New York

6 Safer 1439

26 Ekim 2017

Sohbetin İngilizce aslına buradan ulaşabilirsiniz.

91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментарі


bottom of page