top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

Allah’a ve O’nun Dostlarına Koşun, Onları Dinleyin


BismillahirRahmanirRahim


Temizlik ilk gelen şey, ona sahipsen biraz korumaya da sahipsin. Biraz korumaya da sahip olursun. Her şeyi suyla yıkaman gerekir, anladın mı? İman eden kimseler olarak böyle bakmamız gerekir. Biz etrafta yalınayak dolaşmıyoruz. Bu temizlik için. Burası Hindistan, Pakistan ya da Malezya olsaydı, herkes yalınayak dolaşıyor olurdu, değil mi? Ve oturduklarında, yere oturuyorlar ayaklarına, parmaklarına dokunmadan duramazlar. Masaj yapıyorlar, dinliyorlar, masaj yapıyorlar, dokunuyorlar; sonra her yere dokunuyorlar… Bu biziz. Fransızlara, İspanyollara falan bakmıyorum, biz böyleyiz. Yani her zaman biraz daha temiz olmanın yolları var, çok aşırıya kaçmadan. Anlıyor musun? Bu yüzden biz Osmanlıları izliyoruz. Onların temizlik anlayışı çok aşırı değil ve çok anlamlı. Hem de herkesin yapabileceği bir şekilde. Ve herkes onu yapınca da kendini iyi hissediyor.Eski zamanlarda, dışarıya çıktıklarında kıyafetler giyerlerdi; dışarıya çıkmadan önce kadınlar mesela, dışarı çıkman gerekiyor, önemli bir şey yapman lazım. Süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde dolaşmak için değil, ama önemli bir şey olduğunda çıkmak için; kıyafetlerinin, ceketlerinin üzerine bir şey daha giyerlerdi. Başörtülerinin üzerine bir örtü daha koyarlardı. İşte o zaman, insanların bakışlarının nazarı onları etkilemez, üzerlerindeki kıyafetler onlara bir koruma sağlar. Ve eve vardıklarında onları çıkarırlar, hepsinden kurtulurlar. Anlıyor musun? Fiziksel olarak tarif edince, herkes anlayabiliyor. Özellikle şimdi bu durumda, herkes anlıyor. Kim söyleyebilir, orada olmadığını? 12 saat diyorlar değil mi? Şimdi duyuyorum İngiltere’de tuvalet kağıdı kıtlığı var. Sanırım şimdi iyi bir zaman, tuvalet kağıdına yatırım yapmak için.


Bir yerde okudum, doğru mu değil mi bilmiyorum, ama olabilir. Her neyse komik bir şey… Nasıl söyleyeyim… Diyorlar ki, şimdi virüs bir tuvalet kağıdından başka tuvalet kağıdına geçebilir. Şimdi nereye kaçacaksın? Nereye koşacaksın? Allah’a koş. Ve sana ne dediğini dinle. Peygamberine ve Allah dostlarına zaten söylemiş olduğu şeyleri dinle. Anlıyor musun? Estağfurullah el azim ve etubu ileyh. Hayvanlarda ne var taşıyıcılık için, yarasalardan başka? Hayvanlar için ne var? Daha bir şey söylemediler. Kediler mi? Hah bak işte, başka bir sürü hayvan var değil mi? Belki kuşlar, belki kelebekler... Belki karıncalar taşıyabilir… Kim bilir? Estağfurullah el azim ve etubu ileyh.


Allah, hüküm sahibi olan. Bu hala sadece bir uyarı, en büyük ceza değil sadece bir uyarı. Son, en son uyarılar; iman edenlere. Bu iman etmeyenler için değil. Zaten inanmayan insanlar, bunların hiçbirini Allah ile ilişkilendiremezler. Yapmazlar. Yapmayacaklar. Yapmazlar. Söylesen bile inanmayacaklar. Bu iman edenler için bir uyarı. Çünkü biz bu işaretleri Allah’a bağlamazsak, o zaman bizim başımız belada olacak demektir. İman eden kaç kişi, bu ilişkiyi kuruyor? Allah beni affetsin inşaAllah. Allah bizi test etmesin. Allah samimi olanlara yardım etsin inşaAllah. Amin. Selam Aleykum Rahmetullah.


Şeyh Lokman Efendi Hz

Sahibul Sayf Şeyh Abdulkerim el Kibrisi (ks) ‘nin Halifesi

Osmanlı Dergahı, New York

18 Receb 1441

12 Mart 2020

447 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page