top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

"Bu hayattan imanlı ayrılacağımızdan emin olmak için ne yapabiliriz?"


Soru: Bu hayattan imanlı ayrılacağımızdan emin olmak için ne yapabiliriz?

BismillahirRahmanirRahim

Çok basit. Bu hayattayken imanlı yaşadığından emin ol. İmanlı yaşadığın zaman, imanlı gidersin ve Kıyamet gününde imanlı yükselirsin. Nasıl imanlı yaşarsın? Bunu sorgulayan kişi, akıllı bir kişidir; çünkü zaten imanlı olduğunu farz etmiyordur. İnsanlar ona, ‘Bu dünyadan imanlı mı, imansız mı gideceğini bilmiyorsun.’ dediğinde üzülmez. Bir sürü kıt anlayışlı insanın söyleyeceği gibi; ‘Tabi ki de imanım var. Eşhedü en la ilahe illaAllah diyorum. Ben imanlı biriyim. Tabi ki ben Müslümanım. Tabi ki…’ Hayır, öyle değil. Demek ki senin bu dünyadan imansız gidebileceğine dair bir korkun yok. O korkuya sahip olsan, bunun için hazırlanmış olursun.

İmanın olup olmadığından emin değilsin. Güzel. Demek ki nefsini aşağıya alıyorsun. Nefsini aşağılıyorsan, dinlemeye isteğin var demektir; öğrenmeye isteğin var demektir. Nefsini aşağılamayan kimse, hiçbir şey öğrenemez. Kırk Peygamber öğretmeye gelse bile, hiçbir şey öğrenemez. Çünkü ‘Biliyorum. Biliyorum.’ diyecektir. Bu kibir ve gururdur.

Öyleyse nasıl bu dünyada imanlı yaşarsın? Buda çok basit. Allah’ın (svt) söylediği gibi; ‘BismillahirRahmanirRahim. Salihlerle birlikte olun.’ Doğru olanlarla birlikte olun. Bu sözler bunu soran insanlar için. Onlar neye sahip olduklarından emin değiller. Bu dünyadan imanlı mı imansız mı gideceklerinden emin değiller. Bundan emin olmayan insanlara, Allah onlara söylüyor; ‘Salihlerle birlikte olun.’ Allah (svt), ‘Salihlerden olun.’ demiyor bile, ‘Salihlerle birlikte olun.’ diyor. Doğru olan kişilerle birlikte olun. Sohbette olun, Cemaatte olun. İmanı olan kimselerle birlikte olun. Ve imanı olan kimselerle birlikte olduğun zaman, imanı olanları izleyen kimselerle birlikte olduğun zaman; o zaman bu dünyada nasıl imanlı yaşayacağını öğreneceksin. Nasıl imanlı uyuyacağını öğreneceksin, nasıl imanlı uyanacağını öğreneceksin, nasıl imanlı yemek yiyeceğini öğreneceksin, nasıl imanlı konuşacağını öğreneceksin, nasıl imanlı oturacağını öğreneceksin. O zaman hayatını, imanından ayırmayacaksın. Böylelikle hayatının, imanın söylemi olduğunu göreceksin. İmanla ilişkisi olmayan bir şey yaptığında, Allah ve Peygamberi (sav) ile ilişkisi olmayan, Allah zikri ile ilişkisi olmayan, ResulAllah’ın (sav) sünneti ile ilişkisi olmayan bir şey yaptığında; bunlar (Allah ve Peygamberi, Allah zikri, ResulAllah’ın (sav) sünneti) senin imanını tutan şeylerdir; bileceksin ve duracaksın ve kendini düzelteceksin.

Öyleyse nasıl imanlı yaşayacağını öğreneceksin. O iman, şöyle diyerek yaşamaktır; ‘Rabbim beni izliyor ve O’nun Rahmetini diliyorum. Onun dostlarına ve O’nun Rahmetine tutunuyorum. O Rahmeten lil Alemin, Alemlere Rahmet olarak gönderilendir; Peygamber’den (sav) şefaat istiyorum.’ ve böyle bir imanla yaşadığın zaman, bu dünyadan onlara ve onların imanına tutunarak ayrılırsın. Güvende ayrılırsın. Yalnız olmazsın.

Öyleyse, Salihlerle birlikte ol. Allah Dostlarıyla birlikte ol. Yaşamayı onlarla öğren. Hizmet etmeyi öğren. Daha önce öğrendiğin, bu yolda olmayan ne varsa, bir kenara koy. Tüm o öğrendiklerin işe yarıyor olsaydı, şimdi burada olmazdın. Onlarla olmazdın. Çünkü işe yaramadı, bu yüzden başka bir şey arıyorsun. Bir kere onları bulduğunda, daha önce öğrendiğin ne varsa, bir süreliğine bir kenara kaldır. Sana onları tamamen bırak demiyorum. Onları sil bile demiyorum. Hayır, sadece bir kenara bırak. Bir süreliğine kaldır. İnatçı olma. Sende olan bir şeyleri öğrenmeye çalış. Sonra gerekli olduğunda, geriye dönüp yeni gözlerle onlara bakacaksın. İşte o zaman anlayacaksın.

Daha önce söylediğim gibi, bu yol milyonlarca kez yüründü. Bu yol dün başlamadı. Bu yolda aldığımız her nefes, milyonlarca kişi tarafından daha önce alındı. Onlar nasıl nefes alınacağını da biliyor. Bu yüzden, inatçı olmamalıyız inşallah. O zaman bu dünyadan, mübarek olanlara tutunarak ayrılırız. Biz kendi imanımıza yaslanmıyoruz; Allah’a (svt) iman edenlerin imanına yaslanıyoruz. Böylelikle iyi olacak inşallah. O zaman güvende oluruz.

Ve min Allahu Tevfik,

El Fatiha.

Şeyh Lokman Efendi Hz.

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani (ks) Halifesi

Osmanlı Dergahı, New York

18 Safer 1438

18 Kasım 2016

240 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page