top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

Nasıl Rabbani Olabiliriz?


BismillahirRahmanirRahim

Soru: Nefsimizi nasıl tanımlayabilir ve nasıl Rabbani olabiliriz?

Rabbaniyet mertebesine ulaşmış olan birini takip edin, o size önce ubudiyeti, kulluğu öğretecektir. Gerçek bir kul, kul olmaktan başka bir şey istemez. Tasavvuf ve Sufizm açısından söylüyoruz bunları. Eğer Tarikata, bir şeyler olmak için, nefsinizi fethetmek, bir efendi olmak için giriyorsanız burada bir çelişki vardır.

Şeyh Mevlana ve Şeyh Efendi defalarca söylediler: “Biz hiçbir şey olmaya çalışıyoruz.” Bir şey olduğunu düşündüğün müddetçe şeytan seni kandırmaya devam edecektir. O yüzden, eğer Rabbani olmak istiyorsanız hiç Tarikata girmeyin. Sıfır olacağınızı düşünerek girin Tarikata. Bırakın Rab size dilediğini yapsın.

Eğer tamamen teslimiyet halindeysen, İlahi Mecliste olman ya da ahırda olman fark etmez, çünkü hala onun Hükümdarlığındasındır. Ve aslında önemli olan, onun kalbinde olup olmadığındır. Önemli olan budur. ​

​Birçokları Mecliste olmak, Evliyanın Huzurunda bulunmak istiyor. Peki ne yapıyorlar? Çoğu sadece problem çıkarıyor, fitne yapıyor. Bir de akıllı olanlar var, “Biz Mecliste bulunmak istemiyoruz. Ahırda durmak istiyoruz, ambara, tuvaletleri temizlemeye gitmek istiyoruz, çünkü biz kuluz,” diyorlar. Ve orada oturan kişi de “oh,” der, “çünkü şu kişi orada, işini yapıyor.” Ve rahatça arkasına yaslanır. O vakit size farklı bir rahmet erişir. Allah bizi doğru yola iletsin ve nefsimizin oyunlarından bizi korusun inşaAllah.

Ve min Allahu Tevfik.

El Fatiha.

Şeyh Lokman Efendi Hz.

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani (ks) Halifesi

Osmanlı Dergahı, New York

6 Zilhicce 1437

8 Eylül 2016

245 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page