top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsmanli Naksibendi Hakkani

"Tarikatına Sohbet fil Hayri min Cemiyet"


BismilahirRahmanirRahim

Şahı Nakşibendi Hz. (ks) söylüyor, “Tarikatuna Sohbet fil hayri min cemiyet, yolumuz cemaat ile sohbet ile daimdir.” Birlikte olan insanlara, cemaate rahmet gelir. Bireysel olarak, yapmış olduğun iyi işler, iyi niyetler ve iyi ameller için belki biraz rahmet alırsın, ama eğer bir kimse cemaatin içinde iyi ameller işlerse, cemaatteki herkese rahmet gelir. Böylece sana gelen rahmet de katlanır.

“Fazlasına ihtiyacım yok” mu diyorsun? Tabiki de ihtiyacın var. Ama dinlememeyi seçiyorsun. Bugün insanların çoğunluğu, dinlememeyi seçiyor. Mürşid istemiyorlar. Şeyh istemiyorlar. Bir rehber istemiyorlar. Çünkü onların rehberi bilgisayar ve televizyon olmuş. Deccalin araçları, onların şeyhi olmuş. Tüm bunları Hak yolunda kullanabilirsin. Ama insanların çoğu bu teknolojiyi küfür için kullanıyor. Şeytan senden daha akıllı… Şeytan, Adem(as)’ı Cennet’te kandırdı. Onu Cennet’in içinde kandırdı, dışında değil. Ve onun Cennet’ten kovulmasını sağladı. Bunu anlayabiliyor musun?

Eğer anlasan, her yerde Dergâhlar müritlerle dolardı. Bu anlamadığının göstergesi… Bu anlamak istemediğinin göstergesi, çünkü ego buna engel oluyor. Nefs diyorki, “Olamaz. Hiç kimse olamaz. Senden başka hiç kimseyi kabul etme. Her zaman ‘Ben daha iyiyim’ de.” Ama aslında, rehber olarak, şeyh olarak yanlış bir kişiyi seçsen bile, güvende olursun. O kişi yanlış olsa bile, onu çok sevdiğin ve sorgulamadığın için, sen emniyette olursun.

Günümüzde insanlar tartışıyor, gerçek şeyhler, sahte şeyhler hakkında… Sen neden bununla meşgulsün? Sen kendine bak; eğer sen doğru biriysen, doğru birini bulmaya çalış. Merak etme, o zaman senin üzerine koruma gelir. Eğer Allah (svt) senin yolunu, yanlış biriyle kesiştirirse, bu da sana bir şey öğretmek içindir. Neden yakınıyorsun? Neden bunun için canını sıkıyorsun?

Sen kendine bak, kendinle meşgul ol. Uyan. Kendine sor:

“Ben ne yapıyorum?”

“Ben kimim?”

“Nereye gidiyorum?”

“Bugün Allah için ne yaptım?”

Bir gün daha geçti, işe gittin, bir sürü şey yaptın Allah için mi, kendim için mi yaptın? Eğer senin içinse, bir gün daha kaybettin. Eğer Allah içinse, bir gün daha kazandın. Yarının bugünden daha iyi olacak. Eğer Allah için değilse, yarının bugünden de daha kötü olacak. O yüzden niyetini temizle ve bugünden kendini düzelt.

Sahibul Sayf Şeyh Abdülkerim el-Kıbrısi el-Rabbani (ks)

23 Haziran 2011

292 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page